Conformité Européene

در کشورهای انگلیسی زبان
European Conformity


نشان CE بر روی بسیاری از محصولاتی که در بازار منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و ترکیه عرضه می شوند ، وجود دارد .

نشان CE بروی محصولات ، بیان کننده این است که محصولاتی که در بازار منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و ترکیه به فروش می رسند ، بمنظور برآورده نمودن نیازمندیهای حفاظتی بالای ایمنی ، بهداشتی (سلامت) و زیست محیطی اتحادیه اروپا، ارزیابی شده و با این نیازمندیها انطباق دارند .

دریافت گواهینامه CE اروپا از رقابت منصفانه بوسیله پاسخگو نگهداشتن تمام شرکتها بر قوانین یکسان، پشتیبانی می نماید .

برای اخذ مجوز CE و اجازه استفاده از لگوی CE بروی محصول ، تولید کننده ، تغییر برند دهنده و یا وارد کننده محصول مورد نظر باید ابتدا خودش از انطباق محصول و فرایند تولید آن با نیازمندیهای دایرکتیو (Directive) یا مقررات (Regulation) اروپایی و همچنین استاندارد هماهنگ شده (harmonized standard) اروپایی مربوط به محصول ، اطمینان پیدا کند .

دایرکتیوهای اروپایی مربوط به دریافت گواهینامه CE ، بیان کننده قوانین و فرایند کلی برای صدور گواهی هر گروه محصولات هستند که روش شناسایی و دسترسی به آنها ، در صفحه " مراحل قرار گرفتن نشان CE بروی محصول " ، بیان شده است .

مشخصه ها و شرایط فنی مربوط به طراحی، تولید و تست محصولات نیز در استانداردهای هماهنگ شده (harmonized) اروپایی بیان می شوند که روش شناسایی و دسترسی به آنها ، در صفحه " مراحل قرار گرفتن نشان CE بروی محصول " ، بیان شده است .

در شرایطی که بر اساس الزامات دایرکتیو (Directive) یا مقررات (Regulation) اروپایی مربوط به محصول، ضروری باشد تا علاوه بر تولید کننده محصول، حتما یک نهاد صدور گواهی محصول مجاز در اتحادیه اروپا (notified body) نیز در انجام ارزیابی انطباق نقش داشته باشد ، برای ثبت نمودن نشان CE بروی محصول ، حصول نتیجه مثبت ارزیابی آن نهاد و با توجه به آن، صدور گواهینامه CE از آن نهاد صدور گواهی (notified body) ، ضروری است .

اما در شرایطی که بر اساس الزامات دایرکتیو (Directive) یا مقررات (Regulation) اروپایی مربوط به محصول، خود تولید کننده صرفا مسئول انجام ارزیابی انطباق محصول بوده و نهاد مجاز صدور گواهی محصول (NB) نقشی در آن نداشته باشد ، نشان CE با مسئولیت خود تولید کننده و با رعایت شرایط و قوانین بیان شده در دایرکتیو (یا مقررات) و همچنین استاندارد هماهنگ شده اروپایی مربوط به محصول ، قرار می گیرد .

بوسیله ثبت نمودن نشان CE بروی یک محصول ، تولید کننده آن محصول، خواه محصول مورد نظر در اتحادیه اروپا و ترکیه تولید شده باشد و یا خارج از آن، اظهار می نماید که آن محصول تمامی نیازمندیهای قانونی مورد نیاز برای درج نمودن نشان CE را برآورده نموده و می تواند در سراسر منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و ترکیه به فروش رسانده شود .

برای استفاده از نشان CE و درج نمودن آن بروی محصول یا بسته بندی محصول ، فایل آن از طریق این لینک از وب سایت رسمی کمیسیون اروپا قابل دانلود است .

مزیت های دریافت گواهینامه سی ای (CE)

  •  انجام صادرات محصول به کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا یا European Economic Area (EEA) و ترکیه :

اتریش ، بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، قبرس، کرواسی، دانمارک، استونی ، فنلاند، فرانسه ، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت ، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی ، اسپانیا و سوئد

  • انجام صادرات یا آسان شدن آن به سایر کشورهای غیر اروپایی (خاورمیانه ، آسیای شرقی ، آسیای میانه و ...)

  • افزایش اعتماد مشتریان و بازار مصرف داخلی به کالاهای دارنده نشان CE که باعث افزایش فروش داخلی می شود

  • در صورت صادرات محصول به سایر کشورهایی که دارای قوانین داخلی برای تایید و اجازه صادرات کالا به کشورشان هستند (مانند روسیه)، برای کالاهای دارنده نشان CE  ، زمان و حجم بسیار کمتری از مدارک فنی برای انجام ارزیابی محصول مورد نیاز است .

  • اطمینان از انطباق محصول با نیازمندیهای بهداشتی ، ایمنی و زیست محیطی اروپا 

پرسشها و ابهامات خود در ارتباط با نشان سی ای (CE) اروپا و فرایند ارزیابی انطباق محصول تولیدی سازمان تان را از طریق صفحه دانش فنی در وب سایت نوبل سرتیفیکیشن، با ما در میان بگذارید.